Szanowni Państwo! Pod koniec roku szkolnego 2020/2021 ogłosiliśmy zbiórkę fantów na licytacje dla Matildy, która cierpi na bardzo rzadką genetyczną Chorobę Charcota-Mariego-Tootha. Udało się wylicytować niemalże wszystkie fanty, a dzięki Państwa ogromnym sercom i zaangażowaniu z licytacji udało się zebrać kwotę 1280 zł! Rzeczy, których nie udało się wylicytować w grupie „Matilda jedna na Milion” zostały przekazane do innych grup, dzięki czemu udało się wesprzeć także Lenkę z Obrowa, która walczy z glejakiem oraz Kingę z Torunia, która zbiera na operację rekonstrukcji małżowiny usznej w Kalifornii. Do wylicytowania została ostatnia rzecz – rolki dla chłopca. Zostaną one wystawione w grupie na facebooku - Matilda 1 na MILION * LICYTACJE. Zachęcamy do licytacji!!
"Matilda jedna na MILION" - podsumowanie licytacji
Święto dyni w Oddziale Przedszkolnym
Nasi najmłodsi uczniowie obchodzili święto dyni. To był pomarańczowy dzień pełen zabawy i twórczych pomysłów!
Agnieszka Zaleśna
3
GMINNY TENIS STOŁOWY
26 października 2021r. w Ostaszewie odbyły się Mistrzostwa Gminy w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Nasze drużyny spisały się bardzo dobrze i w każdej kategorii wiekowej zajęły II miejsca. Serdecznie Gratulujemy!
Bijemy rekord w czytaniu na przerwie
- 17
W czwartek, 28 października, cała społeczność naszej szkoły (uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi) włączyła się w II MIĘDZYNARODOWĄ EDYCJĘ VI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE. Wydarzenie organizowane jest przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim i odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, a książka może być przyjacielem i sposobem na przyjemne spędzanie czasu. To, że czytanie odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu osobowości i postaw młodych ludzi nikt chyba nie ma żadnych wątpliwości. Kształtowanie kultury czytelniczej rozpoczyna się już od bardzo wczesnego dzieciństwa. Początkowo jako maluchy oglądamy książeczki, potem słuchamy jak czytają nam najbliżsi, a w końcu czytamy sami. Dzięki temu w późniejszym czasie jako świadomi i w pełni ukształtowani czytelnicy potrafimy samodzielnie znaleźć w książce rozrywkę, pomoc w nauce czy wskazówki życiowe.
Włączając się w akcję staraliśmy się przybliżyć naszym uczniom bibliotekę i książki. Najpierw pięknie udekorowaliśmy szkolny korytarz. Znalazły się na nim pomysłowe plakaty zachęcające do sięgnięcia po książkę oraz informacje o tym co daje czytanie. A potem zaczęliśmy czytać… Czytali uczniowie w klasach, sali gimnastycznej, bibliotece. Czytali nauczyciele, pracownicy obsługi, nawet pani dyrektor, mimo licznych obowiązków, znalazła chwilę by sięgnąć po książkę, podobnie jak i pani w sekretariacie. Wysłuchaliśmy też bajeczki o szarym słowiku, którą Pani bibliotekarka przeczytała wszystkim klasom, a w której poruszonych było wiele ważnych wskazówek przydatnych w codziennym życiu (o tym, że powinniśmy się wspierać, pomagać sobie nawzajem i że nie wygląd jest najważniejszy lecz liczy się to co potrafimy i co mamy w sercu).
Mamy wielką nadzieję, że dzięki naszemu włączeniu się w akcję uda się pobić zeszłoroczny rekord, a przede wszystkim, że wszyscy zaczniemy chętniej sięgać po książki i to właśnie z nimi częściej spędzać czas.
Anna Wińska
PROGRAM DLA SZKÓŁ
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II „Nie lękajcie się”
19 października w Szkole Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Chełmży odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II „Nie lękajcie się”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas piątych szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały Zuzanna Brożyna i Roksana Lisińska. Zuzia zajęła III miejsce. GRATULUJEMY!!!
Anita Dundelska
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy Panią Policjantkę.
Głównymi celami spotkania było:
- przybliżenie dzieciom pracy policjanta
- zapoznanie z cechami charakterystycznymi munduru policyjnego
- wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby, której można zaufać
- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do obcych osób
- dbanie o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia
Pani Policjanta przypomniała również dzieciom o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe.
4
VIII Wojewódzki Konkurs Katarzynkowy
Oddział Przewodnicki i Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Toruniu zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w „VIII Wojewódzkim Konkursie Katarzynkowym” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Chełmna Artura Mikiewicza i „Żywego Muzeum Piernika” w Toruniu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Święto Edukacji Narodowej
Po pasowaniu pierwszaków, 15 października, odbyło się przedstawienia poświęcone Świętu Edukacji. Zostało one zaprezentowane przez kl. 6. Uczniowie przedstawili w humorystyczny sposób kilka scenek z pracy nauczyciela, który prowadził lekcję języka polskiego i zajęcia z wychowawcą. W całość zostały wkomponowane znane utwory muzyczne ze zmienionymi tekstami.
Na koniec nie zabrakło oczywiście serdecznych życzeń, skierowanych do nauczycieli
Jacek Łozowski
SKO
Uczniowie, którzy systematycznie oszczędzali w SKO w roku szkolnym 2020/2021 otrzymali upominki przekazane przez Nicolaus Bank. Przed uczniami kolejna szansa na zdobycie nagrody i kolejny konkurs: „Skarbonka z motywem SKO z surowców wtórnych”. Prace można dostarczać do p. Oliwii Nowakowskiej, do 10 listopada. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w nim udziału.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
15 października w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość dla uczniów klasy pierwszej – Ślubowanie oraz Pasowanie na ucznia. Zanim nasi najmłodsi uczniowie zostali włączeni do społeczności szkolnej, przedstawili przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz wykazali się wiedzą na temat kodeksu ucznia. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły – przed Panią Dyrektor, rodzicami oraz całą społecznością szkolną. Na koniec Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia, dotykając jego ramienia specjalnym piórem i wypowiadając zgodną z Ceremoniałem formułę. Pierwszoklasiści otrzymali legitymacje oraz pamiątkowe dyplomy, a po uroczystości udali się do swojej sali, gdzie czekała na nich niespodzianka – słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Oliwia Nowakowska
12
Rozstrzygnięcie konkursu „Jak możemy chronić przyrodę?”
Aż 16 osób wzięło udział w konkursie plastycznym „Jak możemy chronić przyrodę?” Uczniowie przygotowali piękne prace w formie plakatów i prac przestrzennych, w których przedstawili sposoby ochrony środowiska. Nie zapomnieli także o ważnych bohaterach akcji – zwierzętach z Gangu Swojaków. Ponieważ wszystkie prace były przepiękne, kreatywne i wartościowe, każde dziecko za trud i wysiłek otrzymało upominek – maskotkę lub książkę „Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc”. Dziękujemy za udział w konkursie!
5
Wycieczka do Teatru BAJ POMORSKI
Nasi najmłodsi uczniowie wyjechali na wycieczkę do Torunia oraz do teatru Baj Pomorski na spektakl pt. "Bleee...". Był spacer po starym mieście, degustacja pierników i magia teatru... No i rzecz najważniejsza: motto spektaklu, które brzmi "Niech nikt nie martwi się wcale, bo każdy przecież ma talent!".
Poznajemy zawody w oddziale przedszkolnym
W oddziale przedszkolnym odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody". Naszym wspaniałym gościem była Pani Marta, mama Marianny, która jest logopedką. Dzieci dzielnie wykonywały wszystkie zadania, z których jedno zapamiętają szczególnie. Okazało się, że słodki lizak nie tylko jest smaczny, ale stanowi świetną okazję dla pracy języka. Dziękujemy za inspirującą lekcję!
6
Sprzątanie Świata 20-24.09.2021
Nowa galeria Sprzątanie Świata została dodana do albumu fotograficznego
22
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
1 października 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanym pod hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
44W naszej szkole zostały przeprowadzone na przerwach przez Komisje Egzaminacyjną egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów. Uczniowie mieli okazje odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, ale również zmierzyć się w szkolnej rywalizacji. Do egzaminu przystąpili uczniowie z klas IV - VIII, zostali przeegzaminowani w formie pisemnej, za poprawnie rozwiązane testy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz coś słodkiego. Na lekcjach matematyki uczniowie klas III – VIII przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia, który wyłonił w każdej klasie Mistrza Tabliczki Mnożenia. Mistrzami TM zostali: w kl. III – Bartłomiej Kamiński, w kl. IV – Magdalena Gwizda, w kl. V – Marta Leszczyńska, w kl. VI – Magdalena Rybińska, w kl. VII – Marcel Grębicki, w kl. VIII – Aleksander Cygan. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie brali udział w rozgrywkach z Kartami Grabowskiego (karty z tabliczką mnożenia), w grze planszowej z tabliczką mnożenia, rozwiązywali łamigłówki oraz kolorowali.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Uczniowie klas I-III po raz kolejny obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku a jego patronką została Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, jest przyjemne i pożyteczne. Wychowawcy klas oraz p. Anna Wińska, opiekunka szkolnej biblioteki, czytali uczniom fragmenty nowej książki Renaty Piątkowskiej pt. "Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc". Swojaki przyjaźnią się z wieloma zwierzętami, które są pod ochroną i mają misję pomocy im. Dobrze wiedzą, że wystarczy zrobić coś niewielkiego dla tych, którzy są w potrzebie i już zmienimy świat na lepsze. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie chętnie sięgną po kolejne interesujące książki.
WYCIECZKA KLAS I-III
30 września uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym celem podróży było Planetarium i seans pt. "Cudowna podróż". W niezwykłą podróż rakietą „ zabrał” dzieci pan astronom, który opowiadał o niebie, planetach i układzie gwiazd. Z Planetarium dzieci przeszły do Domu Legend Toruńskich, gdzie poznały toruńskie legendy i brały udział w związanych z nimi scenkach. Sześciu legendom towarzyszyły zabawy ruchowe, sprawnościowe, z nutą rywalizacji. To był wspaniały dzień!
9
Wielkanoc
Kochani. Zbliża się Wielkanoc. Przygotowując się do niej, proponujemy Wam poznanie wielu zwyczajów i symboli związanych ze świętami. W naszych propozycjach znajdziecie również wiele prac plastyczno-technicznych, obejrzyjcie instrukcje zawarte w poniższych filmach i postępujcie zgodnie z nimi a przygotujecie piękne ozdoby świąteczne. Podczas przerw w pracy, możecie posłuchać piosenek związanych z Wielkanocą. Miłej zabawy!!!
Poznajemy tradycje wielkanocne:
WIELKANOCNE ZWYCZAJE, Wielkanoc - symbole i tradycje, 10 CIEKAWOSTEK O WIELKANOCY!, Zwyczaje Wielkanocne, Wielkanoc.
Prace plastyczno-technicze:
Zajączek wielkanocny z ręcznika, Zajączek ze skarpetki, Pisanka z papieru, Koszyczek wielkanocny.
Piosenki:
"Kłótnia w koszyku wielkanocnym", "Zając", "Wielkanocny stół", "Kurka i pisanki"Wszystkim, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkiego najlepszego: zdrowia, szczęścia i radości. Niech te Święta upłyną w serdecznej, rodzinnej atmosferze, a wolny czas będzie okazją do nabierania sił do dalszej nauki.
Nauczyciele świetlicy.
Wpłaty za obiady m-c kwiecień br.
Drodzy Państwo, w związku z ogłoszeniem w dniu wczorajszym, tj 25.03.2021 r. pracy zdalnej również dla oddziałów przedszkolnych, informujemy, że wpłat za obiady za m-c kwiecień br. dokonujemy w wysokości 60 zł.
Sytuacja z pandemią jest dynamiczna, w związku z tym prosimy o wyrozumiałość. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
Archiwum Aktualności