W poniższym pliku znajdziecie Państwo niezbędne informacje dotyczące rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej przy Szkole Podstawowej im. Leona Filcka w Świerczynkach na rok szkolny 2017/2018.
REKRUTACJA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I KLASY PIERWSZEJ 2017/2018
KONKURS "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"
Pod patronatem Urzędu Gminy Łysomice 24 marca odbył się coroczny konkurs pt. Młodzież Zapobiega Pożarom. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Filip Bernacki i Ignacy Kruszyński. Chłopcy spisali się bardzo dobrze, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Filipowi zabrakło pół punktu, aby mógł reprezentować naszą gminę w turnieju powiatowym.
Za dobre przygotowanie uczestnicy otrzymali dyplomy i cenne nagrody. Gratulacje.
POWITANIE WIOSNY
Nieco później, niż to przewiduje kalendarz, bo 23 marca udaliśmy się na długi wiosenny spacer wśród drzew. Orszak wraz z marzanną przemaszerował ze szkoły do pobliskiej leśniczówki w Olku. Zgodnie z ludowym zwyczajem utopiliśmy marzannę w pobliskim strumyku. Po tym istotnym momencie całej wyprawy, pan leśniczy przeprowadził krótkie zajęcia ekologiczne. Każdy mógł poznać obyczaje tutejszych zwierząt oraz usłyszeć ciekawostki związane ze światem okolicznej flory. Potem wszyscy mogli upiec kiełbaski przy ognisku. Po posiłku i rozegranym meczu, wolnym krokiem, ale już wiosennie, wróciliśmy do szkoły.
Rowerowe zmagania
Jak co roku, 22 marca nasza drużyna wzięła udział w turnieju: Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, którego organizatorem był Urząd Gminy w Łysomicach. Na początku reprezentanci poszczególnych szkół musieli rozwiązać test, dotyczący znajomości przepisów Prawa o ruchu drogowym. Po części teoretycznej przyszedł czas na jazdę rowerem. Zadanie nie było łatwe, ponieważ należało pokonać wiele trudnych przeszkód. Jednak nasz zespół, w składzie: Paulina Gosk, Oliwia Kosobucka, Wiktor Wasiniak i Dominik Zieliński, nie zawiódł i w łącznej klasyfikacji zajął I miejsce, poprawiając ubiegłoroczny wynik. Będzie również reprezentował naszą gminę w turnieju powiatowym. Wielkie gratulacje!!!
AUDYCJA MUZYCZNA "MUZYKA I FILM" 21.03.2017
21 marca w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna. Muzyka od ponad 100 lat jest nieodzownym elementem „dziesiątej muzy”. Dlaczego? O tym właśnie porozmawialiśmy po rozdaniu najważniejszych nagród filmowych – Oskarów. Uczniowie mieli także możliwość posłuchać znanych przebojów muzyki filmowej.
KANGUR MATEMATYCZNY
Dnia 16.03.2017r. (tj. w czwartek) o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2017, w którym udział brali uczniowie klas II – VI. Głównym celem konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. „Kangur” w niezawodny sposób integruje dzieci i młodzież z całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo – rekreacyjnych.
W naszej szkole udział w konkursie wzięło udział 20 uczniów w następujących kategoriach:
- Żaczek – 4 uczniów,
- Maluch – 8 uczniów,
- Beniamin – 8 uczniów.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał w prezencie układankę – breloczek „Magiczny sześcian”. Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem szkolnego Koordynatora Konkursu p. Monikę Wysakowską i p. Agnieszkę Skotarczak.
ŚWIETLIK
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „ŚWIETLIK”.
Dnia 14 marca wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „ŚWIETLIK”. Konkurs ten przeznaczony jest dla dzieci wszystkich klas interesujących się przyrodą, a honorowy patronat nad nim sprawuje Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. To już trzecia edycja, w której bierze udział nasza szkoła. Tym razem uczestniczyło w nim 16 śmiałków z klas II-VI.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które mają być ogłoszone 16 maja.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Na co dzień i od święta
Językiem polskim posługujemy się każdego dnia, ale ma on także swoje święto. 21 lutego, tak jak na całym świecie, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Uroczystość odbyła się na holu, gdzie zostały również zaprezentowane prace plastyczne. Przedstawione przez uczennice klasy 5. Informacje, dotyczyły historii języka polskiego i jego współczesnych problemów. Ochotnicy natomiast mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi. Powtórzenie niektórych z nich było dużym wyzwaniem.
Podczas uroczystości nie zabrakło czytania fragmentu polskiej powieści w wykonaniu nauczycieli. W tym roku był to Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego.
Na koniec każda klasa zaprezentowała wybrany przez siebie wiersz. Głośne oklaski jednoznacznie świadczyły o tym, iż poszczególne interpretacje bardzo się podobały.
Miejmy nadzieję, że dzięki takiej uroczystości wszyscy będziemy bardziej świadomymi i lepszymi użytkownikami języka.
FERIE W KINIE
Dnia 30.01.2017 r. w ramach zimowych ferii odbyła się wycieczka do kina w Toruniu na film animowany pt. „Królowa śniegu 3: Ogień i lód”. Wszyscy oglądaliśmy przygody Gerdy i Kaia z zapartym tchem. Wyjazd do kina w czasie ferii był wspaniałym pomysłem. Dzieci były bardzo zadowolone, ponieważ miło i przyjemnie spędziły swój wolny czas.
BAL KARNAWAŁOWY
W dniu 25.01.2017r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas 0-3. Bal karnawałowy jest często wyczekiwany przez wiele tygodni. Tak też było u nas. Tego dnia pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w prowadzonych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
TEATR IM. WILAMA HORZYCY W TORUNIU
Dnia 20.01.2017r. odbyła się wycieczka klas 0-3 do Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie pt. „Dwanaście miesięcy”. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w teatrze. Przedstawienie było piękne. Najbardziej podobała nam się gra świateł, nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Jednak największe emocje wywołała przede wszystkim muzyka i postacie piękne i zarazem przerażające. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia.
MISTRZOSTWA POWIATU W TENISIE STOŁOWYM
20 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Pigży odbyły się Mistrzostwa Powiatu w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Nasze drużyny spisały się bardzo dobrze i wywalczyły II miejsca w obu kategoriach. Dziewczęta przegrały w finale z Brzozówką a chłopcy z Osówką. Serdecznie gratulujemy!
GMINNY TENIS STOŁOWY
18 stycznia 2017 roku w Turznie rozegrano Mistrzostwa Gminy w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Nasze drużyny, zarówno dziewcząt i chłopców nie dały żadnych szans swoim rówieśnikom z Łysomic, Turzna i Ostaszewa i wywalczyły I miejsca w obu kategoriach. Serdecznie gratulujemy!
BRYTYJSKIE KOLĘDOWANIE
Grudzień to miesiąc Adwentu - oczekiwania, a potem radosnego świętowania, który upłynął nam na zgłębianiu angielskiej kultury. Czytaliśmy artykuły, anegdoty, przypisy, przepisy i zastanawialiśmy się, czy i czym nasze obyczaje różnią się od angielskich. Okazało się, że niewieloma rzeczami, na przykład kolędowaniem.
W Polsce śpiewanie kolęd zaczyna się w święta Bożego Narodzenia i dawniej kolędnicy chodzili od domu do domu śpiewając piękne nasze kolędy długo po samych świętach, a Brytyjczycy kolędy śpiewają przed świętami, tak około dziesięciu dni wcześniej. Radosne śpiewanie rozlega się nie tylko w supermarketach czy w radiu, ale przede wszystkim na ulicy przed domami, gdzie sąsiedzi spotykają się i wspólnie śpiewają kolędy i piosenki świąteczne.
My również spotkaliśmy się na takim kolędowaniu z klasami 4,5 i 6, gdzie wspólnie śpiewaliśmy znane świąteczne piosenki. Do ulubionych należały oczywiście ‘We wishyou a MerryChristmas”, ‘JingleBells’ i’ LastChristmas’, ale nie zabrakło też brawurowo zaśpiewanej kolędy ’TwelveDays of Christmas’przez uczennice z 5 klasy i ucznia z 6. Kolęda ma 12 zwrotek, jest hitem w Anglii i Ameryce, i nauczenie się ich na pamięć świadczy o łatwości z jaką dzieci w tym przedziale wiekowym uczą się języka angielskiego. Było ‘ awesome’, jak mówią Anglicy, uroczo! Świątecznie i rodzinnie, wszyscy dobrze się bawili, a w pewnych momentach podkład nie był zupełnie potrzebny, zwłaszcza przy radosnym ‘ FelizNavidad”.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
2 grudnia 2016r. dzieci z klas I- III wyjechały na wycieczkę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. Dzieci uczestniczyły w praktycznej lekcji przestrzegania przepisów ruchu drogowego, poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, rozpoznawały znaki drogowe oraz rozmawiały na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.
Dzień Pluszowego Misia
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
W czwartek (24 listopada) obchodziliśmy święto tej sympatycznej maskotki. Tego dnia wszyscy przyszliśmy do szkoły ze swoimi misiami i (podobnie jak w poprzednich latach) uczestniczyliśmy w wesołym apelu. W czasie jego trwania przypomnieliśmy sobie skąd wziął się pomysł obchodów tego święta i od kiedy znalazło się ono w kalendarzu. Ponadto wszyscy chętni uczniowie recytowali „misiowe” wierszyki, śpiewali „misiowe” piosenki, a z wierszowanej opowieści dowiedzieliśmy się co stało się z misiem, który uciekł z zoo.
Niespodziankę sprawili nam również nasi nauczyciele, którzy przeczytali nam książeczkę Heleny Bechlerowej pt. „Otwórz okienko”, w której obok różnych zwierzątek pojawił się też miś. Podsumowane zostały również „misiowe” konkursy. Piękne prace plastyczne dostarczone przez wszystkich chętnych uczniów ozdobiły naszą szkolną gazetkę. Komisji konkursowej najbardziej spodobała się praca Filipa Bernackiego, Heleny Bąk i Mai Kosobuckiej (trzy równorzędne pierwsze miejsca). Ponadto przyznano 10 drugich miejsc i 6 trzecich oraz nagrody dodatkowe za misie przestrzenne. Rozstrzygnięty został też konkurs na największego i najmniejszego misia przyniesionego do szkoły oraz na najmilsze imię dla maskotki.
Apel zakończyliśmy wspólnymi tańcami i śpiewaniem misiowych piosenek.
Andrzejki
24 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych zabaw, połączony z tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. W zabawie brali udział wszyscy uczniowie szkoły wraz z wychowawcami. Wszyscy bawili się świetnie. Chętnie zajmowali miejsce na parkiecie i tańczyli w rytm ulubionej muzyki, przygotowanej przez szkolnych didżejów. W czasie dyskoteki organizowano przerwy, na których wszyscy bawiący się wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Na wszystkich czekały wszelkiego rodzaju domowe ciasta i ciasteczka. Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju. Byli zmęczeni, ale zadowoleni. Już kolejny raz, wspólna zabawa uczniów z nauczycielami okazała się dla wszystkich wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.
Pokaz historyczny
Dnia 23 listopada 2016r. starsi i młodsi uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć pokaz historyczny „Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka”. Panowie przybliżyli widowni staropolską kulturę, obyczaje epoki szlacheckiej oraz zaprezentowała tradycyjny strój sarmaty, uzbrojenie i metody walki. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak przebiegał proces czarownic oraz jakie dawniej stosowano tortury. Odważna Zosia sama poddała się torturom na krześle inkwizycyjnym. Nie lada odwagą wykazał się uczeń klasy VI Filip, który stanął do pojedynku na szable. Na koniec każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami. Największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście dyby i krzesło inkwizycyjne. Ta lekcja historii na pewno zapadnie wszystkim długo w pamięci.
MISTRZOSTWA POWIATU W TENISIE STOŁOWYM
Dnia 8 grudnia 2016r. w Osówce rozegrano Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentował Mateusz Kuliński, który przegrał tylko jedną grę i wywalczył II miejsce. Serdecznie gratulujemy.
MISTRZOSTWA GMINY W TENISIE STOŁOWYM
Dnia 3 grudnia 2016r. w Turznie rozegrano Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły spisali się bardzo dobrze i wywalczyli 2 medale. Zosia Rybińska wywalczyła III miejsce, a Mateusz Kuliński II miejsce i awans na zawody powiatowe. Serdecznie gratulujemy.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie