Oddział Przewodnicki i Koło Przewodników Turystycznych PTTK w Toruniu zapraszają uczniów szkół podstawowych do udziału w „VIII Wojewódzkim Konkursie Katarzynkowym” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Chełmna Artura Mikiewicza i „Żywego Muzeum Piernika” w Toruniu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
VIII Wojewódzki Konkurs Katarzynkowy
Święto Edukacji Narodowej
Po pasowaniu pierwszaków, 15 października, odbyło się przedstawienia poświęcone Świętu Edukacji. Zostało one zaprezentowane przez kl. 6. Uczniowie przedstawili w humorystyczny sposób kilka scenek z pracy nauczyciela, który prowadził lekcję języka polskiego i zajęcia z wychowawcą. W całość zostały wkomponowane znane utwory muzyczne ze zmienionymi tekstami.
Na koniec nie zabrakło oczywiście serdecznych życzeń, skierowanych do nauczycieli
Jacek Łozowski
SKO
Uczniowie, którzy systematycznie oszczędzali w SKO w roku szkolnym 2020/2021 otrzymali upominki przekazane przez Nicolaus Bank. Przed uczniami kolejna szansa na zdobycie nagrody i kolejny konkurs: „Skarbonka z motywem SKO z surowców wtórnych”. Prace można dostarczać do p. Oliwii Nowakowskiej, do 10 listopada. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w nim udziału.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
15 października w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość dla uczniów klasy pierwszej – Ślubowanie oraz Pasowanie na ucznia. Zanim nasi najmłodsi uczniowie zostali włączeni do społeczności szkolnej, przedstawili przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz wykazali się wiedzą na temat kodeksu ucznia. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły – przed Panią Dyrektor, rodzicami oraz całą społecznością szkolną. Na koniec Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia, dotykając jego ramienia specjalnym piórem i wypowiadając zgodną z Ceremoniałem formułę. Pierwszoklasiści otrzymali legitymacje oraz pamiątkowe dyplomy, a po uroczystości udali się do swojej sali, gdzie czekała na nich niespodzianka – słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Oliwia Nowakowska
12
Rozstrzygnięcie konkursu „Jak możemy chronić przyrodę?”
Aż 16 osób wzięło udział w konkursie plastycznym „Jak możemy chronić przyrodę?” Uczniowie przygotowali piękne prace w formie plakatów i prac przestrzennych, w których przedstawili sposoby ochrony środowiska. Nie zapomnieli także o ważnych bohaterach akcji – zwierzętach z Gangu Swojaków. Ponieważ wszystkie prace były przepiękne, kreatywne i wartościowe, każde dziecko za trud i wysiłek otrzymało upominek – maskotkę lub książkę „Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc”. Dziękujemy za udział w konkursie!
5
Wycieczka do Teatru BAJ POMORSKI
Nasi najmłodsi uczniowie wyjechali na wycieczkę do Torunia oraz do teatru Baj Pomorski na spektakl pt. "Bleee...". Był spacer po starym mieście, degustacja pierników i magia teatru... No i rzecz najważniejsza: motto spektaklu, które brzmi "Niech nikt nie martwi się wcale, bo każdy przecież ma talent!".
Poznajemy zawody w oddziale przedszkolnym
W oddziale przedszkolnym odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody". Naszym wspaniałym gościem była Pani Marta, mama Marianny, która jest logopedką. Dzieci dzielnie wykonywały wszystkie zadania, z których jedno zapamiętają szczególnie. Okazało się, że słodki lizak nie tylko jest smaczny, ale stanowi świetną okazję dla pracy języka. Dziękujemy za inspirującą lekcję!
6
Sprzątanie Świata 20-24.09.2021
Nowa galeria Sprzątanie Świata została dodana do albumu fotograficznego
22
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
1 października 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanym pod hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
44W naszej szkole zostały przeprowadzone na przerwach przez Komisje Egzaminacyjną egzaminy z tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów. Uczniowie mieli okazje odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, ale również zmierzyć się w szkolnej rywalizacji. Do egzaminu przystąpili uczniowie z klas IV - VIII, zostali przeegzaminowani w formie pisemnej, za poprawnie rozwiązane testy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz coś słodkiego. Na lekcjach matematyki uczniowie klas III – VIII przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia, który wyłonił w każdej klasie Mistrza Tabliczki Mnożenia. Mistrzami TM zostali: w kl. III – Bartłomiej Kamiński, w kl. IV – Magdalena Gwizda, w kl. V – Marta Leszczyńska, w kl. VI – Magdalena Rybińska, w kl. VII – Marcel Grębicki, w kl. VIII – Aleksander Cygan. Poza tym na lekcjach matematyki uczniowie brali udział w rozgrywkach z Kartami Grabowskiego (karty z tabliczką mnożenia), w grze planszowej z tabliczką mnożenia, rozwiązywali łamigłówki oraz kolorowali.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękujemy uczniom, którzy dołączyli do tego wydarzenia!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Uczniowie klas I-III po raz kolejny obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku a jego patronką została Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, jest przyjemne i pożyteczne. Wychowawcy klas oraz p. Anna Wińska, opiekunka szkolnej biblioteki, czytali uczniom fragmenty nowej książki Renaty Piątkowskiej pt. "Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc". Swojaki przyjaźnią się z wieloma zwierzętami, które są pod ochroną i mają misję pomocy im. Dobrze wiedzą, że wystarczy zrobić coś niewielkiego dla tych, którzy są w potrzebie i już zmienimy świat na lepsze. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie chętnie sięgną po kolejne interesujące książki.
WYCIECZKA KLAS I-III
30 września uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym celem podróży było Planetarium i seans pt. "Cudowna podróż". W niezwykłą podróż rakietą „ zabrał” dzieci pan astronom, który opowiadał o niebie, planetach i układzie gwiazd. Z Planetarium dzieci przeszły do Domu Legend Toruńskich, gdzie poznały toruńskie legendy i brały udział w związanych z nimi scenkach. Sześciu legendom towarzyszyły zabawy ruchowe, sprawnościowe, z nutą rywalizacji. To był wspaniały dzień!
9
Wielkanoc
Kochani. Zbliża się Wielkanoc. Przygotowując się do niej, proponujemy Wam poznanie wielu zwyczajów i symboli związanych ze świętami. W naszych propozycjach znajdziecie również wiele prac plastyczno-technicznych, obejrzyjcie instrukcje zawarte w poniższych filmach i postępujcie zgodnie z nimi a przygotujecie piękne ozdoby świąteczne. Podczas przerw w pracy, możecie posłuchać piosenek związanych z Wielkanocą. Miłej zabawy!!!
Poznajemy tradycje wielkanocne:
WIELKANOCNE ZWYCZAJE, Wielkanoc - symbole i tradycje, 10 CIEKAWOSTEK O WIELKANOCY!, Zwyczaje Wielkanocne, Wielkanoc.
Prace plastyczno-technicze:
Zajączek wielkanocny z ręcznika, Zajączek ze skarpetki, Pisanka z papieru, Koszyczek wielkanocny.
Piosenki:
"Kłótnia w koszyku wielkanocnym", "Zając", "Wielkanocny stół", "Kurka i pisanki"Wszystkim, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkiego najlepszego: zdrowia, szczęścia i radości. Niech te Święta upłyną w serdecznej, rodzinnej atmosferze, a wolny czas będzie okazją do nabierania sił do dalszej nauki.
Nauczyciele świetlicy.
Wpłaty za obiady m-c kwiecień br.
Drodzy Państwo, w związku z ogłoszeniem w dniu wczorajszym, tj 25.03.2021 r. pracy zdalnej również dla oddziałów przedszkolnych, informujemy, że wpłat za obiady za m-c kwiecień br. dokonujemy w wysokości 60 zł.
Sytuacja z pandemią jest dynamiczna, w związku z tym prosimy o wyrozumiałość. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
Wyniki rekrutacji 2021/2022
Wiosna
Szanowni Państwo,
rozpoczęła się astronomiczna wiosna, z tej okazji przesyłamy Państwu propozycję gier i zabaw związanych z tą porą roku.
- pierwsze oznak wiosny to przebiśniegi, jak je zrobić? Kliknij tutaj
Zapraszamy również do obejrzenia filmików edukacyjnych o wiośnie:
- Bociany
Słońce za oknem zachęca do wiosennych spacerów, jak sie do tego przygotować? jak poprawić kondycję? zapraszamy na pierwszy wiosenny spacer
Z poważaniem
Nauczyciele świetlicy szkolnej
WPŁATA ZA OBIADY KWIECIEŃ 2021
Drodzy Rodzice, Opiekunowie.
W związku z obecną sytuacją związaną z pandemią, o wszelkich zmianach w opłatach za obiady będziemy informować na bieżąco. Ewentualne nadpłaty zostaną przekazane na konta osób, które dokonały płatności, podobnie jak miało to miejsce w listopadzie i grudniu 2020 r.
Czytam z klasą
W ramach drugiego modułu projektu czytaliśmy lekturę "Zaczarowana zagroda". Dzieci uzupełniły lekturniki. Każdy wykonał portret naszej głównego bohatera oraz narysował ilustrację do fragmentu książki, która najbardziej mu się spodobała. Podczas kilku tygodni uczniowie wykonali szereg zadań związanych z projektem. Następnie zaczęliśmy przeobrażać naszą klasę w zimową krainę. Wykonaliśmy przestrzenne śnieżynki z papieru. Nasze drzewo czytelnicze również zmieniło swoją szatę. Klasa podzieliła się na trzy grupy. Każda z nich zbudowała zaczarowaną zagrodę z kostek cukru, w której zamieszkały nasze pingwiny. W naszej klasie zorganizowaliśmy wystawkę na temat czytanej lektury. Pokolorowaliśmy ogromnego pingwina oraz wykorzystaliśmy nasze makiety z zagrodami. Zebraliśmy różne ciekawostki na temat Grenlandii i zwierząt tam żyjących. Następnie zbadaliśmy śnieg i lód. Wykonaliśmy również nasze eko-bałwanki. W ramach projektu zostały wykonane lapbooki podsumowujące pracę z lekturą.
98
Wojewódzki Konkurs Plastyczny
Zaproszenie do udziału
w XVI edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych
„Ozdoby wielkanocne”
I. Organizator konkursu Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi ul. Żwirki i Wigury 49 87-100 Toruń
telefon: 56 652 90 93 e-mail: sekretariat@sp4.torun.pl strona internetowa: http://sp4.torun.pl/ https://www.facebook.com/sp4.torun
II. Cele konkursu - kultywowanie tradycji związanych z Wielkanocą; - rozwijanie zdolności plastycznych; - zorganizowanie aukcji internetowej prowadzonej na facebooku, z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne; - promowanie nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia uczniów.
III. Termin:
Prace konkursowe wraz z oświadczeniem (wydrukowany załącznik nr 1 jest dostępny u Pani Agnieszki Zaleśnej) należy dostarczyć do Pani Agnieszki Zaleśnej do 18.03.2021r.
IV. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora. Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku oraz imienia i nazwiska laureata w Internecie, na Facebooku Szkoły Podstawowej Nr 4 i w mediach.
V. Warunki uczestnictwa:
Konkurs adresowany jest do uczniów klas 0-8 szkół podstawowych. Oceniane będą tylko prace indywidualne. Ze względu na to, że trudno dziecku wykonać ozdobę wielkanocną w formie przestrzennej, młodszym uczniom mogą pomagać osoby dorosłe.
VI. Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie dowolnej ozdoby wielkanocnej w formie przestrzennej (do wyboru): - palma, pisanka, zając, baranek, stroik, …itp.
materiały: dowolne, ale mile widziane materiały naturalne, m.in.: krepa, bibuła, suszone rośliny, piórka, wydmuszki, bukszpan, sznurek, itp.
Technika wykonania i wymiar dowolne.
Do pracy powinna być dołączona wydrukowana karteczka z danymi osobowymi wykonawcy: imię i nazwisko, klasa, nazwa i adres oraz adres mailowy szkoły, imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy opiekuna. Prace uszkodzone lub niewłaściwie opisane nie będą oceniane.
VII. Ocena prac:
Oceny prac dokona komisja konkursowa, w skład której wejdą artyści-plastycy. Przy ocenie brane pod uwagę będą oryginalne pomysły, twórcze podejście do tematu, bogactwo motywów dekoracyjnych, walory estetyczne i precyzja wykonania. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: - klasy 0-2; - klasy 3-5; - klasy 6-8.
VIII. Podsumowanie konkursu:
Informacje o wynikach konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły, Facebooku Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz przesłane na adres mailowy szkół biorących udział w konkursie. Nagrody i dyplomy dla laureatów oraz podziękowania dla nauczycieli zostaną wysłane pocztą. Wszystkie prace będą wystawione na sprzedaż na aukcji internetowej prowadzonej na Facebooku Szkoły Podstawowej Nr 4 w dniach 23-26 marca. Cały dochód z aukcji zostanie przekazany na cele charytatywne. Szczegóły licytacji oraz link do wydarzenia zostaną opublikowane 21.03 na stronie internetowej i szkolnym facebooku.
Zapraszam do udziału!
Agnieszka Zaleśna
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
15 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Turznie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Bernacki, Norbert Fic w grupie młodszej oraz Kamil Ośmiałowski, Dominik Zieliński w grupie starszej.
Wszyscy uczestnicy mieli do rozwiązania trudny test, dotyczący zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Najlepiej z tego zadania wywiązali się przedstawiciele grupy młodszej: Filip Bernacki zajął pierwsze miejsce i będzie reprezentował gminę Łysomice w turnieju powiatowym w Górsku, natomiast Norbert Fic zajął trzecią lokatę.
29 marca Filip wziął udział w powiatowym etapie konkursu stażackiego. Po części pisemnej i ustnej uzyskał III miejsce w powiecie.
Gratulujemy sukcesu!
Jacek Łozowski
Archiwum Aktualności