Doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze
- 08.12.2021
25 listopada zawitał do naszej szkoły pan Bartosz Pałucki – fizyk i matematyk z Torunia, który tym razem prezentował nam doświadczenia z ciekłym azotem. Obserwowaliśmy nagłe przyjścia fazowe tego głównego składnika powietrza ze stanu ciekłego w gazowy. Sprawdzaliśmy co dzieje się z elastycznymi przedmiotami zanurzonymi w ciekłym azocie. Nie zabrakło również azotowej lokomotywy, która niczym parowóz sunęła po stole wprawiając nas w zachwyt. Widzieliśmy też eksplodujące marchewki oraz piłeczki, które nie poddawały się naciskom i kończyły roztrzaskane na setki kawałków. Było ciekawie, interesująco oraz, jak zawsze z panem Bartoszem, wesoło i sympatycznie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i odkrywaliśmy prawa rządzące przyrodą. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w drugim półroczu.
Filtrujemy dla Bałtyku
- 25.11.2021
- 8
Uczniowie klasy trzeciej w październiku i listopadzie brali udział w akcji edukacyjnej marki Brita – „Filtrujemy dla Bałtyku!”. Trzecioklasiści wiedzą, jak i dlaczego trzeba dbać o Bałtyk. Pilnie uczyli się o fokach, Bałtyku i plastiku, wzorowo rozwiązywali zadania i dokładnie wiedzą, jak ograniczać plastik. Wszyscy otrzymali certyfikaty za swoją sumienną pracę i zaangażowanie.
„Filtrujemy dla Bałtyku” to program edukacyjny skierowany do dzieci ze szkół podstawowych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem współczesnego świata – wszechobecny plastik. Z tym problemem borykają się nie tylko odległe, egzotyczne kraje czy oceany. To również nasz lokalny problem, dlatego należy zwrócić na niego uwagę. Czas, aby zadbać o Bałtyk, bo to jedyne morze, do którego mamy dostęp i do którego za pośrednictwem rzek trafiają zanieczyszczenia z całej Polski. Wszystkie materiały przygotowane w ramach programu mają za zadanie zwrócić uwagę dzieci na to, jakie konsekwencje ma nadmiar odpadów dla Bałtyku. Plastik, puszki, szkło – to najczęściej spotykane na plażach i w wodach Bałtyku śmieci, za które to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni.
Ambasadorem akcji jest foka szara o imieniu Britka. Britka istnieje naprawdę – była podopieczną Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Paulina Malejka-Rogalska
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025Galeria zdjęć
brak danych