• Z Małgosią po naukę

PROJEKT „Z MAŁGOSIĄ PO NAUKĘ” ZREALIZOWANY

W roku szkolnym 2010/11 Szkoła Podstawowa im. Leona Filcka w Świerczynkach przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego w ramach wyrównywania szans edukacyjnych „ Z Małgosia po naukę” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt był realizowany
          w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym i wszystkich gmin w powiecie. Celem projektu było wzmocnienie oferty edukacyjnej szkół oraz ukierunkowanie na wyrównywanie szans edukacyjnych.
          W projekcie realizowanym w naszej szkole  wzięło udział 4 nauczycieli i  42 uczniów z klas II-VI.  Nauczyciele opracowali programy zajęć pozalekcyjnych kierując się potrzebami edukacyjnymi szkoły i  uczniów.
          W ramach projektu odbywały się zajęcia  pozalekcyjne rozwijające kompetencje informatyczne, zajęcia pozalekcyjne rozwijające porozumiewanie się w języku obcym /klasy młodsze i klasy starsze/ oraz zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze z języka polskiego.

Podczas zajęć rozwijających kompetencje informatyczne uczniowie zdobywali umiejętności
          w zakresie obsługi komputera,  rozwijali zainteresowania informatyczne oraz korzystali z zasobów Internetu .

Zajęcia  z języka angielskiego miały na celu rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Uczniowie wykonywali zadania, które dotyczyły rozumienia tekstu w języku obcym, umiejętności radzenia sobie
          w różnych codziennych sytuacjach a także zbierania i udzielania informacji.

Celem lekcji dydaktyczno – wyrównawczych z języka polskiego było rozwijanie i doskonalenie umiejętności kluczowych  takich jak czytanie ze zrozumieniem, redagowanie form wypowiedzi, praca nad zgodnością tematu wypowiedzi ustnej i pisemnej i unikaniu powtórzeń, poszerzaniem słownictwa  oraz utrwaleniem zasad polskiej ortografii i gramatyki.

Projekt „ Z Małgosią po naukę” z pewnością wzbogacił ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz był doskonałą okazją do przeprowadzenia szeregu ciekawych i interesujących  lekcji.