• Biblioteka

        • Nauczyciel bibliotekarz - Pani Anna Wińska

          GODZINY PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

          Poniedziałek: 7:55 – 8:30, 9:15 – 12:00

          Wtorek: 7:15 – 11:15

          Środa: 9:15 – 10:20, 11:05 – 12:20, 13:05 – 13:45

          Czwartek: 9:25 – 13:05

          Piątek: 10:10 – 10:20, 11:05 – 11:15, 12:00 – 12:20, 13:05 – 13:25

          Dla przypomnienia strona internetowa, na której znajduje się darmowa cyfrowa biblioteka lektur szkolnych. Zachęcam do wchodzenia i korzystania z oferowanej bazy utworów szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających o ile nie ma ich w naszej szkolnej bibliotece: https://wolnelektury.pl/

           Dla klasy VII „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya:

          do przeczytania: https://docplayer.pl/4554663-Ernest-hemingway-stary-czlowiek-i-morze.html

          lub posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=cZijlszRk5o

          Lektura dla klasy V: „Katarynka” Bolesława Prusa:

          do poczytania: https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/katarynka.pdf

          lub posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=0O-MOjeUCBw

          Lektura dla klasy V: „Kamizelka” Bolesława Prusa:

          do poczytania: https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/kamizelka.pdf

          lub posłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=7RGbyf_Vez8

          KSIĄŻKOWE NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, szkolna biblioteka wzbogaciła się ostatnio o wiele nowych ciekawych pozycji książkowych. Tym razem nieco więcej książeczek zakupionych zostało dla naszych najmłodszych czytelników.

          Chcąc zachęcić Was do ich wypożyczeń i czytania przedstawiam okładki oraz krótki opis od pochodzący od wydawcy. Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

          W bibliotece czeka na Was pierwszy tom najśmieszniejszej serii od czasów "Dziennika cwaniaczka", zatytułowany: „13-piętrowy domek na drzewie”

          Okładka książki 13-piętrowy domek na drzewie Andy Griffiths

          Andy i Terry mieszkają w trzynastopiętrowym domku na drzewie. A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu kręgielnię, oczko wodne pełne rekinów, tajne podziemne laboratorium oraz inteligentny piankomat, który podąża za człowiekiem krok w krok. Naprawdę, życie byłoby piękne, gdyby nie to, że dwaj kumple mają jeden dzień na napisanie nowej książki dla swojego wydawcy, Nochalskiej Księgarni… W dodatku ciągle coś im przeszkadza: latające koty, gigagoryle, milutkie syrenki, potwory morskie udające milutkie syrenki… Domek na drzewie po prostu pęka w szwach od niezapowiedzianych gości!
          Jest również tom drugi: „26-piętrowy domek na drzewie”

          Okładka książki 26-piętrowy domek na drzewie Andy Griffiths

          Andy i Terry mieszkają w dwudziestosześciopiętrowym domku na drzewie (mieli trzynastopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu arenę do zapasów w błocie, komorę antygrawitacyjną, obsługiwaną przez robota Edwarda Łyżkorękiego lodziarnię z lodami w siedemdziesięciu ośmiu smakach, a także Labirynt Śmierci – tak skomplikowany, że nikt z niego dotąd nie wrócił… przynajmniej do teraz.

          Na czytelników czekają również kolejne tomy przygód Skarpetek Justyny Bednarek.

          Okładka książki Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik? Justyna Bednarek, Daniel de Latour

          Bestsellerowy duet Justyna Bednarek i Daniel de Latour powraca – tym razem z wyjątkową propozycją aktywnej zabawy dla wszystkich fanów skarpetek - dzieci i ich rodziców. Jeśli pokochaliście tekstylnych bohaterów "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" i "Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)" i wiecie już, dokąd prowadzi dziura pod pralką, ta książka jest dla Was - to wielka porcja zabawy i radości.
          To specjalnie zaprojektowana, inspirowana przygodami ulubionych dziecięcych bohaterów activity book. Wspaniale zilustrowana, przepełniona kalamburami, zagadkami, quizami, kolorowankami oraz ćwiczeniami rozwijającymi pamięć i wyobraźnię, dostarczy wielbicielom talentu Justyny Bednarek i Daniela de Latoura mnóstwa niezapomnianej zabawy.

          Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour

          W piątej części serii zatytułowanej: „Sekretna historia ludz… Skarpetek” przekonacie się, że wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos, spotkanie żywych dinozaurów czy zdobycie autografu ukochanej autorki!
          Wybierzecie się tam razem z małą Be i jej niezwykłym dziadkiem – kustoszem (to taki pan, co pracuje właśnie w muzeum) i jedynym w swoim rodzaju opowiadaczem fascynujących historii. Oprowadzi Was po tajemniczych muzealnych zakamarkach, obejrzycie eksponaty i wysłuchacie niezwykłych opowieści o przygodach niesfornych i wszędobylskich skarpetek. No i poznacie najpilniej strzeżone sekrety dziejów. Nie uwierzycie pewnie tak od razu, ale bardzo możliwe, że w historię ludzi od samego początku były zamieszane… skarpetki. Piąty tom cyklu Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek rzuca nowe światło na znane nam fakty z dziejów Polski i świata.
          Co tym razem się przydarzyło tekstylnym bohaterkom, jakie lądy i czasy odwiedziły, jakie wybitne postaci poznały? Wiecie, jak to jest ze skarpetkami – wcisną się wszędzie i nieźle potrafią namieszać w biegu historii! Sprawdźcie sami, w jakie wydarzenia się wplątały.

          Kolejna ciekawa propozycja to seria książek Elizy Piotrowskiej o cioci Jadzi:

           

          https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2020/04/01-ciocia-Jadzia-1.jpg https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2020/04/03-Ciocia-Jadzia-Szkola.jpg https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2020/04/04-Ciocia-Jadzia-w-Rzymie.jpg

          https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2020/04/06-Ciocia-Jadzia-na-wsi.jpg https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2022/11/okladka-PRL-1.jpg https://elizapiotrowska.pl/wp-content/uploads/2020/04/07-Ciocia-Jadzia-w-Transylwanii.jpg

          Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Tomik składa się z dziesięciu dowcipnie napisanych opowiadań zilustrowanych przez autorkę.

          "Ciocia Jadzia" zdobyła wyróżnienie w VI otwartym Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego.

          W bibliotece czeka też „Kicia Kocia”

           

          Zestaw Książek Seria Kicia Kocia 31 Tomów PAKIET

          „Kicia Kocia" to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się, jak poruszać się w codziennym życiu.

          Na sympatyków przygód słynnego Scooby-Doo czeka „Scooby-Doo i tajemnicza spółka”

           

          Scooby-Doo! Tajemnicza Spółka

          Zebrano tu pięć łatwych do zrozumienia opowieści detektywistycznych o Scooby-Doo i jego przyjaciołach z Tajemniczej Spółki. Pierwsze wielkie dochodzenie wiedzie młodych detektywów do Japonii, tropem ducha samuraja, drugie rozgrywa się w operze, gdzie straszy duch, trzecie prowadzi śladami Kowboja Widmo, czwarte przerażającego olbrzyma, a piąte hawajskiego potwora Wiki-Tiki. Duża czcionka i sugestywne ilustracje zwiększą przyjemność czytania i ułatwią rozumienie tekstów.

          Są również pojedyncze przygody: „Scoocby-Doo i zatopiony statek” oraz „Scooby-doo i nawiedzona górska chata”

          Scooby-Doo! I Zatopiony statek Scooby-Doo! Nawiedzona górska chata

           

          Jest też coś dla miłośników gry komputerowej Minecraft, która pozwala milionom graczy z całego świata zbierać sześciany nazywane "blokami”. Dzięki książce „Rysowanie w stylu minecraft” nauczysz się rysować minecraftowe kształty za pomocą specjalnej siatki i kreować świat gry zwykłymi kredkami! Znajdziesz tu ponad 80 przykładowych rysunków, które podzielono tematycznie: postacie, zwierzęta, potwory i dekoracje…
          Cała gra komputerowa na papierze!
          Każdy rysunek opatrzono szczegółową instrukcją. Krok po kroku pokazano, w jaki sposób łączyć ze sobą bloki uniwersum Minecrafta. Kiedy już dojdziesz do wprawy, nic nie powstrzyma cię przed tworzeniem własnych modeli…

          Okładka książki Rysowanie w stylu Minecraft. Ponad 80 rysunków krok po kroku Yann Le Nenan

          Na nastolatków czeka „Twój najlepszy poradnik”:

          Twój najlepszy poradnik Opracowanie zbiorowe

          Okres dojrzewania to wyjątkowy czas. Na uwarunkowaną biologicznie burzę hormonalną, zwaną czasami poetycko czasem burzy i naporu, zmiany w ciele takie jak trądzik czy przetłuszczające się włosy, nakładają się wewnętrzne dylematy i wyzwania stawiane przez współczesny świat.

          Niniejszy poradnik został stworzony z myślą o wszystkich nastolatkach. Młodzi ludzie znajdą tutaj porady i podpowiedzi rozwiązań problemów, z którymi spotykają się w nastoletnim życiu. Tematy poruszane w publikacji to m.in.: problemy emocjonalne, problemy związane ze zmianami w ciele podczas okresu dojrzewania, trudne relacje z rodziną, brak akceptacji i tolerancji, pierwsze miłości, zaburzenia odżywiania.

          Czekają też ciekawe „Opowieści o tym, co daje moc” oraz „Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka

          Opowieści o tym, co w życiu ważne Michalak Marek

          Książka "Opowieści o tym, co w życiu ważne" jest osobliwym dialogiem rodzeństwa. Julka i Miłosz opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Czasami się sprzeczają, czasami sobie pomagają, dzielą się spostrzeżeniami, z uwagą wsłuchują się w niektóre opowieści dorosłych. Miłosz i Julka tłumaczą trudne słowa: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Te pojęcia wyprowadzają z konkretnych sytuacji, dokumentują je różnymi zdarzeniami i – co najważniejsze – własnymi refleksjami.

          Opowieści o tym, co daje moc Michalak Marek

          „Opowieści o tym, co daje moc” to kontynuacja bestsellerowej książki Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Tym razem wraz z autorem i bohaterami książki wędrujemy śladami życia, zdrowia, prawdy, piękna, wiary, pokory, wierności, lojalności, cierpliwości, pasji, solidarności, demokracji i innych wartości. Zapraszamy małych i nieco większych czytelników do niezwykłej, a jednocześnie tak bliskiej każdemu krainy wartości, po której oprowadzają Julka, Miłosz, Hania i Amelka wraz ze swoimi rodzicami oraz babcią i dziadkiem. Mamy nadzieję, że czytanie i rozmowy z Waszymi bliskimi, z przyjaciółmi, znajomymi, nauczycielami o tym, co bliskie Waszym sercom, przyniesie Wam wiele radości, a także da Wam moc do rozumienia i zdobywania świata.
          Książka napisana piórem mądrości i sercem wrażliwości. Książka nadziei i mocy. Każda wartość jest tu diamentem - skarbem sprawiającym, że świat dziecka w zetknięciu ze światem dorosłych i rówieśników staje się krainą dobrego porozumienia, miłości, radości i pokoju. 

          Interesującą propozycją jest z pewnością: „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy”

          12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy Opracowanie zbiorowe

          Dwunastu autorów opisało 12 emocji. Czuli przy tym radość, gdy ich bohaterowie stawali się dokładnie tacy, jak chcieli. Złość, gdy nie mieli dobrych pomysłów. Dumę, gdy napisali świetne opowiadanie.

          Radość i smutek to emocje, które najłatwiej rozpoznać i nazwać. Jest ich jednak znacznie więcej. Każda z doświadczanych emocji ma znaczenie, każdą przeżywamy inaczej. Warto je poznać i oswoić.

          Na prośbę starszych czytelników skompletowana została również saga: „Zmierzch” (są wszystkie 4 tomy).

           

          To jeszcze nie wszystkie nowości. Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się Was zainteresować i zobaczę Was w szkolnej bibliotece.

          Serdecznie zapraszam…


          ZAJRZYJMY DO TEATRU…

          Dziś zapraszam Was na biblioteczny odcinek teatralny

          Zaczniemy od tego co to jest teatr. Potem zajrzymy do jego wnętrza. Poznamy też rodzaje teatrów oraz przykładowe kukiełki występujące w teatrach lalek: https://www.youtube.com/watch?v=EzCWzeIYJZY

          To teraz czas dowiedzieć się jak powstaje spektakl teatralny: https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

          No i wybrać się na wirtualny spacer po Teatrze Groteska w Krakowie, po którym oprowadzi Was pracujący w nim aktor – Bartek Olszewski: https://www.youtube.com/watch?v=KUaxnUYNjE0

          oraz wpaść z wizytą do Wrocławskiego Teatru Lalek, który zwiedzicie z pomocą Marka Koziarczyka, który w nim właśnie pracuje: https://www.youtube.com/watch?v=Vks87Zt_XO4

          Mam nadzieję, że wiecie jak zachować się w teatrze? Na wszelki wypadek parę ważnych wskazówek: https://www.youtube.com/watch?v=yAl1yj_aWKc

          Tu dowiecie się co to jest animacja i jak można „ożywić” poszczególne rodzaje kukiełek: https://www.youtube.com/watch?v=azMWu8idFRk

          A wiecie co to takiego jest teatr cieni? Tu znajdziecie odpowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=Y203KzjHkyU

          Mam nadzieję, że udało mi się zainteresować Was teatrem, i że jak skończy się pandemia wybierzemy się wreszcie do tego prawdziwego na jakieś piękne przedstawienie. Póki co, jak byście kiedyś się nudzili, spróbujcie sobie zrobić w domu namiastkę teatru: https://www.youtube.com/watch?v=yaep4O6e1bE

          Możecie też spróbować, z pomocą rodziców, zrobić pacynkę: https://www.youtube.com/watch?v=rqTniwyIotI

          lub kukiełkę z przyborów kuchennych: https://www.youtube.com/watch?v=CC4GVG20CIs

          Na koniec zapraszam na przedstawienie kukiełkowe „Szewczyk Dratewka”: https://www.youtube.com/watch?v=P9TaK5h6w0A

          Zachęcam też do odgrywania teatralnych ról podczas zwykłego czytania książki. Może zainspirujecie się słuchaniem bajki „Kto kiedy zasypia?” Marii Łastowieckiej: https://www.youtube.com/watch?v=trzRmbupzqI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR10iaavvBaNPQUSXV_zB7BaW7kw_ahkQjSiauKgSEA5psTOBnuVRMr4ne0

           


          DZIEŃ ZIEMI – 22 KWIETNIA

          Zachęcam Was dziś do zadumy nad losem naszej pięknej i niepowtarzalnej  Ziemi. To, póki co,  jedyna planeta, na której stwierdzono istnienie życia i to w tak różnorodnej formie… Od malutkiej mrówki po wielkiego słonia, od ryb zamieszkujących wody po szybujące po niebie ptaki, od traw, krokusów, tulipanów po wysokie drzewa…

          Dzień Ziemi – prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=TIfqIuESi8g

          Dzień Ziemi z Panem Nauczanką: https://www.youtube.com/watch?v=1u4lDNxtADk

          Dbajmy o Ziemię ze wszystkich sił bo ona dziś naprawdę potrzebuje naszej pomocy i bez niej już nie da sobie rady. A tak niewiele trzeba, aby poczuła się lepiej. Pamiętajcie, że swoim mądrym postępowaniem każdego dnia możecie wiele dla niej zrobić. Wystarczy sortować śmieci, oszczędzać wodę i energię, chodzić na zakupy z własną torbą z materiału, nie niszczyć roślin, nie straszyć zwierząt – to tylko niektóre z działań, które Wy, jako dzieci, możecie wcielać w życie. W zamieszczonych linkach znajdziecie jeszcze inne ważne i ciekawe podpowiedzi.

          Jak w prosty sposób dbać o środowisko?:

          https://www.youtube.com/watch?v=paINIiLjKAw

          https://www.youtube.com/watch?v=msyPppuj8yg 

          10 sposobów na ochronę środowiska: https://www.youtube.com/watch?v=9Py9h5C5bxY

          Segreguj i dołącz do EKOgeneracji: https://www.youtube.com/watch?v=_qh6Ch6m3rw

          Rady Pana Śmietnika: https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY

          A tu znajdziecie odpowiedź dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze i co to jest smog?: https://www.youtube.com/watch?v=baJQkO9G6uk

          Zapraszam Was jeszcze do kącika „CZYTANIE PRZED SPANIEM”

          Dziś do posłuchania związana z obchodzonym świętem Eko-bajeczka:

          https://www.youtube.com/watch?v=szW7J9fGjlU

          oraz:

          „Wesoły Ryjek i plastelina” czyta Katarzyna Pakosińska: https://www.youtube.com/watch?v=WtgpB9XGQOk

          „Wesoły Ryjek i strych” czyta Andrzej Grabowski: https://www.youtube.com/watch?v=LSX0ZVHGW98

          „Basia i śmieci”: https://www.youtube.com/watch?v=N1fB8SHxzO4

          „Basia i chorowanie”: https://www.youtube.com/watch?v=cvZz5iQJEwc

          „Basia i rower”: https://www.youtube.com/watch?v=FO9sn9gRmpY

           


          DZIEŃ CZEKOLADY

          Jak ten czas szybko leci… Dopiero siadaliśmy do wielkanocnego śniadania, cieszyliśmy się  z kilku wolnych dni i odpoczywaliśmy od szkoły… A tymczasem już po świętach i trzeba było szybko wrócić do codzienności. Na szczęście znalazłam dla Was coś na osłodę. Pewnie nie wiecie, ale 12 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Czekolady.

          Któż z nas potrafi się jej oprzeć? Niektórzy wolą mleczną, inni gorzką. Jedni bez dodatków, drudzy z rodzynkami, orzechami, migdałami i innymi bakaliami. Jeszcze inni w postaci nadziewanych batoników czy w formie płynnej jako wspaniały napój na rozgrzewkę i poprawę humoru. Czekolada jest niezmiennie uwielbiana przez ludzi na całym świecie od ponad 200 lat, ale jej historia sięga wiele wieków wstecz.

          Skąd pochodzi czekolada? Posłuchajcie ciekawych opowieści:  https://www.youtube.com/watch?v=wBTmcBmnHss

          Zajrzyjcie jeszcze do Muzeum Archeologii w Gdańsku: https://www.youtube.com/watch?v=MK3mtO9wZQ8

          Poznajcie tajemnice produkcji czekolady w Polsce: https://www.youtube.com/watch?v=1vE2n1bZKEc

          A może macie ochotę zajrzeć do manufaktury czekolady na Dominikanie i zobaczyć jak ręcznie, bez użycia maszyn, wyrabia się ten smakołyk?: https://www.youtube.com/watch?v=3eCxisyS-XM

          Zapraszam Was też do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pani pokaże Wam jak rosną kakaowce: https://www.youtube.com/watch?v=rlCUMerPeV8

          Tu dowiecie się jak owocuje kakaowiec: https://www.youtube.com/watch?v=ZPql1dB-Tb8

          I jeszcze krótka wskazówka jak dobrać się do nasion kakaowca: https://www.youtube.com/watch?v=3nP0CcV0qvo

          A na koniec garść ciekawostek na temat czekolady, tym razem do poczytania:

          https://urodaizdrowie.pl/20-ciekawostek-na-temat-czekolady/ https://wszystkiegoslodkiego.pl/lifestyle/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-czekoladzie https://wedelpijalnie.pl/o-nas/jak-powstaje-nasza-czekolada

          Zapraszam Was jeszcze do kącika „CZYTANIE PRZED SPANIEM”

           

          Nie może w nim zabraknąć pięknej historii związanej z tematyką dzisiejszego bibliotecznego odcinka:

          https://www.youtube.com/watch?v=_6N1Ik9aOrs „Charlie i fabryka czekolady” część I

          https://www.youtube.com/watch?v=721pbrlIfFc „Charlie i fabryka czekolady” część II

          Myślę, że zaciekawiła was lektura – ciągu dalszego możecie dowiedzieć się z książki. Zapraszam do szkolnej biblioteki.

          I jeszcze dla maluchów dwa opowiadania o przygodach Wesołego Ryjka oraz dwie historyjki o Basi:

          https://www.youtube.com/watch?v=UHZhAYAFEnA „Ryjek i dinozaury” (czyta Zbigniew Zamachowski)

          https://www.youtube.com/watch?v=Uuy0q-yCDUM „Ryjek i prezent” (czyta Łukasz Nowicki)

          https://www.youtube.com/watch?v=dERrC5famcI „Basia i gotowanie”

          https://www.youtube.com/watch?v=9xAhXcvIcd0 „Basia i tablet”

           


          WIELKANOC

          Wszystkiego co dobre i piękne z okazji świąt Wielkiej Nocy!

          Niech nadchodzące święta przyniosą Wszystkim dużo zdrowia, radości, szczęścia, spokoju i miłości.

          Gdybyście potrzebowali przypomnieć sobie tradycje związane z tymi pięknymi świętami to zajrzyjcie tu: https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA

          A może macie ochotę przygotować piękną kartkę świąteczną dla kogoś bliskiego lub po prostu trochę sobie porysować?

          https://www.youtube.com/watch?v=KhHkq52nraU (tu dowiecie się jak narysować piękną pisankę) https://www.youtube.com/watch?v=WeCwMg4JZnY (tu cały kosz z pisankami)

          https://www.youtube.com/watch?v=caJu7HYHq1M (tu wielkanocnego kurczaczka)

          https://www.youtube.com/watch?v=mbehTRPqS5g (a tu baranka)

          W ramach poszerzenia swojej przyrodniczej wiedzy z całego serca zachęcam Was do pooglądania ptaków zamieszkujących Polskę. Dowiecie się jak wyglądają, w których miejscach najczęściej można je spotkać oraz jakie wydają odgłosy. Może podczas wiosennych spacerów uda się Wam któregoś z nich wypatrzyć lub usłyszeć?: https://www.youtube.com/watch?v=oguIuY0sSII

          W wolnej chwili możecie też dowiedzieć się co słychać wiosną w Dolinie Muminków: https://www.youtube.com/watch?v=T3IAvvLLzhw

          u Świnki Peppy: https://www.youtube.com/watch?v=3jGRIj23YfU

          czy w wiosce Smerfów: https://www.youtube.com/watch?v=erIiDiM_-Aw

          oraz jak radzi sobie w świątecznych przygotowaniach rodzeństwo króliczków – Maks i Ruby:

          https://www.youtube.com/watch?v=CmtqWLGWHWQ („Wielkanocny czepiec Ruby”),
          https://www.youtube.com/watch?v=pNXiB2dwKrw („Czekoladowy kurczak Maksa”)

          Możecie też trochę się zrelaksować słuchając świątecznej piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=NX0NBclT7DI

          Na koniec zachęcam do posłuchania dwóch wielkanocnych bajeczek:

          https://www.youtube.com/watch?v=dOaZJqsWmEo

           https://www.youtube.com/watch?v=zKxAIlXjpQ8

           


          WIOSNA

          Witajcie Kochani w wiosennej bibliotece. W tym roku zima dała nam się trochę we znaki. Sypnęła śniegiem i mocno przymroziła. Ale dzięki temu mieliśmy też wiele radości - udało się ulepić parę bałwanków i porzucać się śnieżkami. Teraz chyba jednak wszyscy tęsknimy już za wiosną… Tę kalendarzową już mamy. A tę prawdziwą? Czy udało Wam się znaleźć podczas spacerów jakieś jej zwiastuny. Gdyby ktoś nie był pewien po czym można poznać, że wiosna nadchodzi i potrzebował  wskazówek niech zajrzy tu: https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

          Podpowiedzi znajdziecie też w opowiadaniu „Olek i Ada na szlaku przygód - oznaki wiosny”, które czyta dla Was Mirosław Bieliński: https://www.youtube.com/watch?v=iG4QBT1ycqc

          oraz w programie z serii „Budzik” – WIOSNA: https://www.youtube.com/watch?v=b6K4yDMGe1w

          A ciekawe czy wiecie, które zwierzęta zapadają w sen zimowy i właśnie rozpoczynają wiosenną pobudkę? Chcecie dowiedzieć się paru ciekawostek i sprawdzić swoją wiedzę w tej dziedzinie? Oto coś dla miłośników zagadek: https://www.youtube.com/watch?v=N7xTBPTLoeY

          A może komuś udało się już wypatrzyć bociany? Tu możecie zajrzeć do ich gniazda, posłuchać klekotania i zobaczyć jak potrafią wyginać przy tym swoją szyję: https://www.youtube.com/watch?v=nZ8DJa4Oc8w

          Tu możecie podejrzeć jak się kąpią, czyszczą pióra i robią poranną toaletę: https://www.youtube.com/watch?v=XRNWPrS9-vA

          A gdyby ktoś miał ochotę narysować pięknego bociana to warto skorzystać z paru wskazówek:

          https://www.youtube.com/watch?v=rQcIKXwVXPE (bocian w locie)

          https://www.youtube.com/watch?v=pyQb2wyaVVA (lub stojący)

          Zachęcam jeszcze do posłuchania dwóch wiosennych wierszyków Jana Brzechwy:

          „Wiosenne porządki”: https://www.youtube.com/watch?v=5TX26M3xIUE

          „Przyjście wiosny”: https://www.youtube.com/watch?v=dEnCjkrCJ-Y

          Wiosna to pora roku, która chyba wszystkim kojarzy się z mnóstwem pięknych i kolorowych kwiatów.

          Może najdzie Was chęć i w wolnej chwili zrobicie dla bliskiej osoby:

          pięknego tulipana: https://www.youtube.com/watch?v=sfUj7-M3C0A

          lub kwiatowy obrazek: https://www.youtube.com/watch?v=uqKGQ4WHmuA

          Podczas pracy możecie zrelaksować się słuchając nastrojowej muzyki „Cztery pory roku – wiosna” Antonio Vivaldiego: https://www.youtube.com/watch?v=Tl8Z-tr73ss

           


          Książkowe nowości w naszej bibliotece

          Szkolna biblioteka wzbogaciła się ostatnio o kilka nowych ciekawych pozycji książkowych. Chcąc zachęcić Was do ich wypożyczeń i czytania przedstawiam okładki oraz krótki opis od wydawcy. Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

          Tej autorki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Kto uwielbiał czytać o przygodach czarodzieja z Hogwartu, może sięgnie po „Ikabog”. To powieść, którą autorka napisała dla własnych dzieci. Miała zostać wydana wiele lat temu, ale prace nad nią przerwał cykl o Harrym Potterze. Dziś wreszcie pojawiła się w księgarniach. Za sprawą tej książki znajdziesz się w mitycznej krainie – szczęśliwego i spokojnego królestwa Coniemiara, którym włada król Fred Nieustraszony. Wkrótce odkryjesz, że przydomek ten nie idzie w parze z odwagą. Co tu dużo mówić, monarcha jest niezbyt inteligentny i nie grzeszy uczciwością. Jednak nie przeszkadza to samym mieszkańcom, którzy mogą spokojnie żyć. Południe kraju doskonale prosperuje, ale na północy znajdują się mgliste Błota, które zamieszkuje tytułowy legendarny potwór – Ikabog. Czy rzeczywiście słusznie przypisuje się mu zaginięcia ludzi i zwierząt? Czy straszenie dzieci mitycznym stworem spowoduje, że wkrótce zmaterializuje się on i zagrozi bezpieczeństwu królestwa?

           

           

          W kolejnej książce Nela opisuje swoją podróż do miejsc, w których najczęściej można spotkać orki żyjące na wolności. Dziewczynka zabierze Cię ze sobą ku wybrzeżom Norwegii, Argentyny i na mroźne wody Antarktydy. W ten sposób poczujesz, jakbyś sam rzeczywiście wypatrywał na morzach śladów bytności orek. Poznasz niesamowite rodziny tych ssaków, ich sposoby polowań i dowiesz się, w jaki sposób orki porozumiewają się ze sobą. Czy wiedziałeś, że to jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie? Wiesz, czym są tzw. fałszywe orki? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z książki „Nela w krainie orek”.

           

           

          Przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa. Julka dobrze o tym wie. Ma jedenaście lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego zwariowany pies Pulpet. Niespodziewanie dzieciakom wpada w ręce tajemniczy plan prowadzący – jakżeby inaczej – do skarbu. Zaczyna się niebezpieczna przygoda. Bez przyjaźni i współpracy dzieciaki nie mają szans wybrnąć z tarapatów.

          Książka powstała na podstawie scenariusza filmu "Tarapaty". Wakacje bez kurateli rodziców, kryminalna zagadka i przyjaźń – tak wygląda krótki przepis na przygodę i przyjemny dreszcz sensacji.

           

           

           

          Wernisaż w poznańskim Muzeum Narodowym ma być wielkim wydarzeniem, a jest... wielkim wybuchem. Na oczach publiczności eksploduje cenny obraz Moneta.. Tak się składa, że są przy tym Julka, Olek i pies Pulpet, trójka detektywów znanych z książki i filmu "Tarapaty". Oczywiście natychmiast zabierają się za rozwiązanie zagadki. W śledztwie towarzyszy im piękna i odważna Fela. Dzieciaki zabierają się za poszukiwanie pewnej tajemniczej Lucyny. Lata temu rzuciła na muzeum klątwę i wszystko wskazuje na to, że jest zamieszana w sprawę…

           Tak zapowiada się „Klątwa Lucyny, czyli druga część tarapatów”

           

           

          Debiutancka powieść Annet Schaap zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową Gouden Griffel (2018) i została przełożona na dziesięć języków. Tytułowa „Lampka” jest córką latarnika i musi codziennie wieczorem zapalać latarnię, żeby statki mogły bezpiecznie ominąć skały. Gdy pewnego dnia zapomina kupić zapałki, dochodzi do straszliwej katastrofy. Za karę zostaje wysłana na służbę do Czarnego Domu, gdzie podobno mieszka potwór. Ale Lampka odkrywa tam coś dużo bardziej niezwykłego…

           

           

          Rzeczy, które widuje Michalina, bywają niebezpieczne, zabawne, ciekawe, dziwne, piękne, brzydkie, niekiedy straszne, ale nigdy, przenigdy nie są zwyczajne. Oczywiście mowa tu o rzeczach, których inni poza nią nie dostrzegają. Michalina, która niebawem skończy dwanaście lat, ma już tyle oleju w głowie, żeby o rzeczach tych nikomu nie opowiadać, bo – jak sądzi – nie są rzeczywiste. Pewnego dnia okazuje się jednak, że nieprawdziwe rzeczy mogą być naprawdę przerażające, a jej niezwykły dar sprowadzi na Michalinę i jej bliskich śmiertelne niebezpieczeństwo...

           

           

          Nowy tata, nowy brat i nowy dom… Dla Agi to trochę za dużo, bo przecież Paweł wcale nie jest jej ojcem, a tylko przyjacielem mamy. Jego syn Aleks wcale nie jest jej bratem, a musi z nim zamieszkać pod jednym dachem. Natomiast ich nowy dom… Ten dom to chyba największy dramat! Nie dość, że leży daleko od miasta; że jest wielki i zrujnowany, to jeszcze te dziwne dźwięki i szepty, które dobiegają zza ścian… I te tajemnice, o których nikt nie chce rozmawiać! Dlaczego nie wolno chodzić nad staw? Dlaczego tak ważne jest, aby w ogrodzie kwitły fioletowe róże? Kim była niezwykła kobieta, której portret Aga znalazła w skrytce? I jak do tego wszystkiego ma się trzynaście zaginionych dziewczynek? Poszukując odpowiedzi na te pytania, Aga przypadkowo budzi coś, co od dekad drzemało w wodnej głębinie. Fioletowe róże więdną, dom sam zaczyna się naprawiać, a ścieżka wiodąca nad staw staje otworem. Lada dzień Wywierzysko pochłonie czternastą ofiarę! Chyba, że uda jej się na czas odnaleźć zagadkowy piąty wers pewnego zaklęcia…

           

           

          W czwartym tomie bestsellerowej serii „Explorer Academy” zatytułowanym „Wydmy gwiaździste” tworzonej dla National Geographic Cruz z pomocą przyjaciół próbuje odnaleźć następny fragment sekretnej receptury. I tym razem nie będzie łatwo. Przed odkrywcami misja ratowania goryli górskich, testowanie nowoczesnego sprzętu i... lęk o życie jednego z uczniów Akademii. Kolejne zagadki zaprowadzą Cruza na pustynię, gdzie rozegrają się dramatyczne wydarzenia. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

          Wspomnę tylko, że trzy pierwsze tomy serii też znajdują się w bibliotece…

           

           


          Witajcie serdecznie po długiej zimowej przerwie

          Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i wypoczęci. Że udało Wam się nacieszyć śniegiem, że dbaliście o kondycję fizyczną, no i, że przeczytaliście jakąś ciekawą książkę. Wszak nasz mózg też potrzebuje gimnastyki…

           

          A poza tym:

           

          Zareklamujcie książki, które przeczytaliście i polecacie (podajcie tytuł i autora oraz choć jednym zdaniem wspomnijcie o czym była ta historia). A może ktoś pokusi się o napisanie krótkiej recenzji. Z całego serca do tego zachęcam. Może z nadesłanych przez Was informacji uda nam się stworzyć listę najciekawszych książek i zachęcić innych do czytania.

          A teraz coś na wesoło:


          Boże Narodzenie tuż, tuż…

           

          Blisko, coraz bliżej… Jeszcze parę dni i rozpoczną się długo wyczekiwane przez wszystkich święta. Niech będą piękne, pełne dobroci i miłości. Niech upłyną w zdrowiu, szczęściu i radości! https://www.youtube.com/watch?v=usEa2fyTPy4

          Ale zanim zaczniemy świętować to, oczywiście, czekają nas jeszcze świąteczne porządki. Gwarantuję Wam, że sprzątanie wcale nie musi być straszne i nudne. Wystarczy odrobina wyobraźni, fajna muzyczka i pokój będzie lśnił czystością: https://www.youtube.com/watch?v=466oxBC2ETI

          Boże Narodzenie obfituje w wiele tradycji. Oto króciutkie przypomnienie najważniejszych polskich tradycji: https://www.youtube.com/watch?v=ksGfFOz3y9A

          A tu parę informacji o tym jak spędzają święta mieszkańcy innych krajów: https://www.youtube.com/watch?v=b5Uu5TcYwpo

          Gdyby okazało się, że brakuje Wam jeszcze paru świątecznych ozdób do przystrojenia pokoju to zachęcam do zrobienia:

          trójwymiarowej choinki: https://www.youtube.com/watch?v=Nse2SKFjh8I

          pięknych śnieżynek: https://www.youtube.com/watch?v=Xey9B2pgAvw

          lub gwiazdy 3d: https://www.youtube.com/watch?v=NswvdhMRE94

          Artystyczne prace możecie sobie umilić słuchając wesołych świątecznych piosenek: https://www.youtube.com/watch?v=fHJJ1_wetTg https://www.youtube.com/watch?v=pj5dym7MqYo https://www.youtube.com/watch?v=1Te5q8JTr_Y 

          https://www.youtube.com/watch?v=-kqqkavf9xM https://www.youtube.com/watch?v=TT4xZYyZo2E

          W pozdrowieniach od świętego Mikołaja znajdziecie (mniej więcej w połowie filmiku) kilka zadań ćwiczących spostrzegawczość. Spróbujcie swych sił. Wierzę, że bez problemu dacie radę: https://www.youtube.com/watch?v=JK8hRmDkLiY

          A może macie ochotę narysować piękną choinkę i wykorzystać swój rysunek do wykonania kartki świątecznej dla kogoś bliskiego? Tu znajdziecie podpowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=buf3ZeWN128

          Jeśli porządki zrobione i mieszkanko ozdobione to chwila wytchnienia przy świątecznych bajeczkach. Oto przed Wami świąteczne przygotowania w wiosce smerfów: https://www.youtube.com/watch?v=1QKv-KlG0xI

          I u świnki Peppy: https://www.youtube.com/watch?v=SPHFAK8Yw5s https://www.youtube.com/watch?v=lE5yo8GA-80 (a tu już wizyta świętego Mikołaja)

          Może teraz dla odmiany macie ochotę pośpiewać trochę świątecznych piosenek? Nie martwcie się, że możecie nie znać słów. Tu wszystko się Wam wyświetli.

          Na rozgrzewkę po polsku: „Pada, pada śnieg” https://www.youtube.com/watch?v=BfNnsGM76cw

          No, a teraz po angielsku: „Jingle Bells” https://www.youtube.com/watch?v=Izyf8uRf0YU

          „We Wish You a Marry Christmas” https://www.youtube.com/watch?v=C41q5YLnF10

           

          Zapraszam Was jeszcze do kącika „CZYTANIE PRZED SPANIEM” (dziś dwa opowiadania o przygodach Wesołego Ryjka oraz dwa słuchowiska)

          https://www.youtube.com/watch?v=Ol9uKOGlDZc „Wesoły Ryjek i śnieg” czyta Andrzej Grabowski  https://www.youtube.com/watch?v=049Vel3yT3c „Wesoły Ryjek i zakupy” czyta Wojciech Malajkat https://www.youtube.com/watch?v=CiMs5TnMj2E  „Basia i Boże Narodzenie” (słuchowisko) https://www.youtube.com/watch?v=58PuN2ywPzU „Opowieść wigilijna” (słuchowisko dla trochę starszych)

           

           


          Zima tuż, tuż…

          Chyba wszyscy z niecierpliwością czekamy już na śnieg. Któż z nas nie lubi jeździć na saneczkach, lepić bałwana, czy porzucać się śnieżkami… A zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat, gdyby śnieg był kolorowy? Zastanawiał się już nad tym Ludwik Jerzy Kern – autor wierszyka „Śnieg”, posłuchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=PM1y_y_ea_k

          A ciekawe czy wiecie, jak powstają płatki śniegu? Tu znajdziecie krótką podpowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=CEWsnNKvNac

          My potrafimy dostosować się do niższych temperatur i opadów śniegu. Mamy ciepłe kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki. Zobaczcie jak zwierzęta radzą sobie z tą trudną dla nich porą roku i pamiętajcie o nich siedząc w Waszych ciepłych mieszkaniach: https://www.youtube.com/watch?v=rymzm4JjXXg

          CA tak swoją drogą ciekawe czy w tym roku spadnie śnieg, czy tak, jak w ostatnich latach i w bajeczce „Wesoły Ryjek i zima” czytanej przez Marcina Odyńca mogą być z tym problemy: https://www.youtube.com/watch?v=FlBKGZ8kPP0

          Oby było go tyle, co w bajeczce „Świnka Peppa i zima”:  https://www.youtube.com/watch?v=fGSBXxiYs5I

          Jak śnieg, to oczywiście lepienie bałwana. Póki nie ma białego puchu, żeby bałwana ulepić, to może chociaż spróbujecie go narysować… Tu znajdziecie fachowe wskazówki: https://www.youtube.com/watch?v=HbqS7-LRirM

          Na koniec zimowych historii trochę relaksu przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku – zima”: https://www.youtube.com/watch?v=TjhbQDfI0rg

           

          Zapraszam Was jeszcze do kącika „CZYTANIE PRZED SPANIEM” (dziś cztery opowiadania o Basi):

          https://www.youtube.com/watch?v=zzLic6QmgYY&list=PLKWVkrHasQ0ezrreD27GubrTQzJOgVOS3&index=11  „Basia i tata” – czyta Michał Żebrowski

          https://www.youtube.com/watch?v=yVj4xtSlyX4  „Basia i wyprawa w góry” (Michał Żebrowski)

          https://www.youtube.com/watch?v=glgdqp_JoPU  „Basia i śniadanie do łóżka” (Maciej Orłoś)

          https://www.youtube.com/watch?v=cNeWqXU58RA  „Basia i kotek” (Paulina Chylewska)

           

           

           

          A gdyby komuś było mało, to zawsze można skorzystać z pomocy polskiego radia. Tam znajdziecie słuchowiska, kącik muzyczny, zajęcia z rytmiki, opowieści o zwierzętach i wiele, wiele innych ciekawych audycji. Można się nawet podszkolić w nauce języków!

           

          POLECAM: https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje

           

           

           

           


           

          MIKOŁAJKI

          6 grudnia

           

           

          Mam nadzieję, że byliście bardzo grzeczni, bo Mikołajki tuż, tuż… Kto jeszcze nie wyczyścił i nie przygotował bucików, to ma okazję to zrobić śpiewając piosenkę: https://www.youtube.com/watch?v=BJj_naR6ZJE

          A w oczekiwaniu na prezenty możecie spróbować narysować świętego Mikołaja. Oto przydatne wskazówki: https://www.youtube.com/watch?v=umB1776eC4w

          No i jeszcze króciutka mikołajkowa bajeczka: https://www.youtube.com/watch?v=x10u59kETOc

          KONKURS

          Zachęcam Was też dziś do udziału w konkursie na najładniejszą zakładkę do książki. Pomyślcie, zaprojektujcie, wykonajcie, sfotografujcie swoje dzieło i przyślijcie do mnie na adres: a.winska@spswierczynki. Na Wasze prace czekam do niedzieli 20 grudnia. Ogłoszenie wyników już we wtorek 22 grudnia. Myślę, że macie dużo wspaniałych pomysłów, ale gdyby ktoś potrzebował inspiracji to zajrzyjcie do paru linków:

          https://www.youtube.com/watch?v=ufyVU6dFCsw

          https://www.youtube.com/watch?v=gQQD3QDBPDI

          https://www.youtube.com/watch?v=Pflv6y_FSkQ

          https://www.youtube.com/watch?v=vPpcHSPh2BY

           

          Ostatnio polecałam Wam książkę o zwierzętach. Dziś zobaczcie co ciekawego do poczytania dla dzieci i młodzieży proponuje fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”. Oto ich złota lista: https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/

          Poczytajcie sobie opisy poszczególnych książek i jeżeli któraś Was zainteresuje, to piszcie szybciutko listy do świętego Mikołaja…

          A przy okazji nadal czekam na recenzję Waszych przeczytanych i godnych polecenia książek.

          Drodzy najmłodsi czytelnicy! Oprócz czytania książek zachęcam Was także  do ich słuchania. Jest to również niezwykle ważna umiejętność, która wymaga wyciszenia, koncentracji oraz skupienia uwagi. Mnóstwo pięknych baśni, bajek i opowiadań, które umilą Wam spędzanie wolnego czasu znajdziecie tu: https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg/videos

           


          Dzień dobry!

           

          25 LISTOPADA

          Dzień Pluszowego Misia

           

           

           

           

           

           

          Jeśli chcecie przypomnieć sobie skąd wzięło się to święto, a przy okazji poznać ciekawostki na temat żyjących prawdziwych niedźwiadków lub historyjki o misiach znanych z bajek, to koniecznie zajrzyjcie tu: https://www.youtube.com/watch?v=pD-L_C0_ay8

          A gdyby ktoś z Was miał ochotę narysować misia i potrzebował paru wskazówek, to zapraszam tu: https://www.youtube.com/watch?v=vvmgcWviiNw

          Teraz wypadałoby troszkę rozprostować kości i zwyczajnie się poruszać. Zachęcam wobec tego do pośpiewania i potańczenia ze swoim ulubionym misiem: https://www.youtube.com/watch?v=PuFtQlbknO8

          Na koniec obchodów misiowego święta posłuchajcie bajeczki o misiu Teodorze, którą przeczyta Wam znany aktor – Maciej Sthur: https://www.youtube.com/watch?v=ceV4OmSqenI

          KSIĄŻKI WARTE POLECENIA

          Być może niektórych z Was zainteresuje książka „321 intrygujących faktów o zwierzętach” Mathildy Masters wydana w 2020 roku przez Naszą Księgarnię:

           

          Jeżeli zastanawiacie się czy poprosić rodziców o jej zakup, posłuchajcie kilku znajdujących się w niej ciekawostek czytanych przez, znaną z pięknego głosu osobowość telewizyjną, Krystynę Czubównę:

          https://www.youtube.com/watch?v=pOO48FuMKrE  „Lew rymuje się z ziew”, https://www.youtube.com/watch?v=0PyHFlvGA98  „Słoniami rządzi babcia”, https://www.youtube.com/watch?v=MYEm-wbnfzU  „Szopy pracze potrafią otworzyć wszystko”, https://www.youtube.com/watch?v=D4XggJ4hlMM  „Czasem ryby chodzą po drzewach”, https://www.youtube.com/watch?v=D02B1C7569A  „Kruki znają swoje imiona”, https://www.youtube.com/watch?v=wT--ookoMmo  „Żyrafa może wylizać sobie uszy”, https://www.youtube.com/watch?v=ka8vUHrZI3o  „Twój pies wie co czujesz”.

          Jeżeli wysłuchawszy tych krótkich fragmentów macie ochotę na więcej, to poproście rodziców lub napiszcie list do świętego Mikołaja… Książka to naprawdę fajny prezent!

          A może ktoś z Was przeczytał ostatnio jakąś ciekawą książkę i chciałby polecić ją innym. Napiszcie w paru zdaniach co Wam się w niej podobało i dlaczego warto ją przeczytać. Czekam na wieści: a.winska@spswierczynki.pl

           


          Witajcie Kochani smiley

          Przed nami długie jesienne wieczory. A gdy za oknem pada i wieje to najwspanialszą  rzeczą jest usiąść w wygodnym fotelu i wraz z książką przenieść się w kolorowy i magiczny świat fantazji…

          W dodatku czytanie książek to nie tylko sposób na nudę, ale wspaniała gimnastyka dla umysłu. Zresztą sami popatrzcie dlaczego warto czytać książki: https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

           

          A zastanawialiście się kiedyś czym dla Was jest książka? Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej życia i traktują ją jako najwspanialszy, wymyślony przez człowieka, wynalazek:

          • "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." (Maria Dąbrowska)
          • "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..." (Cornelia Funke)
          • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)
          • „Książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera.” (Monteskiusz)

          A co myślą o książce najmłodsi? Posłuchajcie: https://www.youtube.com/watch?v=PU2HkdMOBo0

           

           

          Mam nadzieję, że teraz nie pozostaje Wam już nic innego jak tyko sięgnąć po książkę i czytać, czytać, czytać… Gdyby ktoś miał ochotę na ciekawą lekturę to zapraszam do biblioteki (po wcześniejszym umówieniu się przez dziennik elektroniczny). Można skorzystać również z e-booków.

          Oto linki do bezpłatnych źródeł (dla starszych uczniów):

          https://lektury.gov.pl/

          https://wolnelektury.pl/

          A gdybyście chcieli sprawdzić swoją wiedzę z lektur (i nie tylko) to zajrzyjcie na stronę: https://www.quizme.pl/lektury-szkolne/klasa-8-szkola-podstawowa

          i coś dla młodszych:

          https://www.wierszedladzieci.pl/ 

          https://czasdzieci.pl/dodruku/id,71f66-nauka_czytania_czytam.html 

          (znajdziecie tam coś do poczytania, posłuchania, pooglądania, a nawet quizy i ciekawe karty pracy).

          Kącik czytelniczy

          Z wielką radością zapraszam uczniów klas I - III

          do naszego ”Kącika czytelniczego”.

          W poniedziałki o godzinie 14:00 będę czytać Wam online

          „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”

          Justyny Bednarek

           

          Pierwsze spotkanie już 23 listopada

          (w razie dużej liczby chętnych podzielimy się na mniejsze grupy czytelnicze i ustalimy różne godziny spotkań)

           

           

           

           

           

           

           

          KOD do spotkania na meet:

          skarpetki

           

           


          W czasie zdalnego nauczania biblioteka jest otwarta w:

          Czwartki w godzinach 9:00 – 15:00

          Osoby chcące wypożyczyć książkę proszone są o kontakt ze mną przez dziennik elektroniczny w celu sprawdzenia dostępności konkretnej pozycji książkowej, zamówienia jej i umówienia się na jej odbiór, zgodnie z reżimem sanitarnym.

          A z racji tego, że jesień rozgościła się u nas już na dobre, zachęcam wszystkich do jesiennych spacerów (dla zdrowia), jesiennej zadumy, ale i radości – wszak to, wbrew  pozorom,  całkiem kolorowa pora roku.

          Najmłodszych zapraszam do rozwiązywania jesiennych zagadek: https://www.youtube.com/watch?v=g6TK-ZGSuMg

          wysłuchania jesiennych wierszyków wymyślonych przez Waszych rówieśników: https://www.youtube.com/watch?v=eFJg2__CVVk  (jednocześnie zachęcam Was do napisania własnych jesiennych wierszy i przesłania ich do mnie – mogą być w formie nagranego filmiku, jak te, które obejrzeliście lub w formie tekstowej na adres: a.winska@spswierczynki.pl )

          obejrzenia krótkiej, wesołej i inspirującej do jesiennej aktywności, bajeczki: https://www.youtube.com/watch?v=hNZBLkg4hzM

          uzupełnienia wiedzy o jesieni: https://www.youtube.com/watch?v=Vdg6BiU_asU

          posłuchania słuchowiska „Leśne opowieści”: https://www.youtube.com/watch?v=cs706BU_7wU oraz historii o jesiennym przemijaniu zatytułowanej „Jesień liścia Jasia”: https://www.youtube.com/watch?v=daBc3yaYKo0

          Na koniec zapraszam na odrobinę relaksu przy wspaniałej muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień” i podziwianie pięknych jesiennych fotografii: https://www.youtube.com/watch?v=MR9XZQG7F-4

          Opiekun szkolnej biblioteki

          Anna Wińska

           

           

          Godziny Pracy Biblioteki

          Poniedzialek Wtorek Środa Czwartek Piątek

          915 - 1020

          1305 - 1400

          830 - 925

          1115 - 1220

          1305 - 1405

          815 - 1020

          1305 1400

          815 -1220 925 - 1220

           

          Cwiczenia_do_geografii_5.pdf

          Cwiczenia_do_geografii_6.pdf

          National Geographic Odkrywca do pobrania

          National_Geographic_Odkrywca_nr_71.pdf

          Marcowy numer Świerszczyka do pobrania

          Swierszczyk_2020-03(1).pdf

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych